Flexibilita a efektivita v nápojovém průmyslu
08.02.2022
Nikdy předtím neexistovala taková nabídka různých druhů nápojů, než je tomu dnes. Tento vývoj je sice skvělou zprávou pro nápojový průmysl jako celek, ale představuje určitou výzvu pro efektivitu, zejména pro výrobní zařízení, sklady a distribuční centra.

Mírně řečeno - od doby, kdy Henry Ford pronesl ta slavná slova, se věci změnily. V dnešní době spotřebitelé očekávají, že dostanou výrobky v široké škále provedení, nikoliv pouze v té, kterou vybere výrobce. Tento trend lze pozorovat dokonce i v potravinářském a nápojovém průmyslu. Nikdy dříve neexistovala taková škála různých druhů nápojů. Spotřebitelé experimentují s novými příchutěmi a přísadami, dokonce i se zcela novými kategoriemi nápojů. A když velcí hráči pomalu reagují na tyto měnící se požadavky, objevují se menší, agilnější výrobci, aby zaplnili mezery. I když je tento vývoj pro nápojový průmysl jako celek skvělou zprávou, představuje určité výzvy.

Problém efektivity při manipulaci s větším počtem
Zvládnutí rostoucího počtu nových výrobků, designů a velikostí obalů vyžaduje od výrobců velkou flexibilitu a pružnost. Znamená to, že výrobní závody a logistická centra musí být schopny rychle se přizpůsobit novým požadavkům a novým výrobkům, široké škále neustále se měnících provozních a praktických překážek - a stejně tak i jejich zaměstnanci. Ruční manipulace spojená s výrobou, skladováním a expedicí všech těchto výrobků s sebou navíc přináší seznam bezpečnostních a zdravotních rizik, která mohou ohrozit jak zaměstnance, tak ziskovost.
Požadavky spotřebitelů a trhu však představují pouze malou část výzev, kterým nápojový průmysl čelí. Existují také regulační a právní normy a požadavky, které je třeba splnit, bezpečnostní postupy, které je třeba dodržovat, a dlouhý seznam otázek týkajících se lidských zdrojů a personálu. Nesplnění kteréhokoli z těchto požadavků může mít pro váš podnik katastrofální následky.
Jako by to nestačilo...
Preference spotřebitelů se vždy mění, ale pandemie způsobila změny v nákupních zvyklostech, na které většina odvětví nebyla připravena. Výrobci museli hledat způsoby, jak zvýšit výrobu uprostřed globální krize, která ovlivnila dostupnost pracovních sil a surovin i logistické řetězce, které zásobovaly továrny a dodávaly výrobky. Konečným výsledkem byla neschopnost přesně předvídat spotřebitelské trendy nebo přesně řídit výrobu potřebnou k jejich zajištění. Výrobci potravin a nápojů byli nuceni se rychle přizpůsobit, jinak riskovali, že zkrachují.
A co jsme se z této zkušenosti zatím dozvěděli? Jaké klíčové poznatky můžeme využít ke zlepšení našeho podnikání?
Pokračování článku ZDE