Zvyšování bezpečnosti a ochrany zdraví při práci v dřevozpracujícím průmyslu

Manipulace se surovinami i hotovými výrobky při výrobě dřevěných výrobků je v jistém smyslu dokonalou bouří výzev při zvedání. Kombinace velkých rozměrů materiálů, vysokých hmotností a často porézních povrchů s těžko ovladatelnými formami způsobuje, že používaná řešení ruční manipulace - například přemísťování velkých překližek, dřevěných desek nebo nábytku - činí dodržování bezpečnostních postupů obtížným, ale nezbytným.

TAWI - pro bezpečný a ziskový dřevozpracující průmysl

Zvedání jakéhokoli velkého nebo těžkého předmětu vyžaduje sílu a přesné umístění těchto rozměrných výrobků vyžaduje vysokou úroveň obratnosti a přesnosti. Nikde to není tak zřejmé jako v dřevařském průmyslu, kde je zvedání a přemísťování velkých a těžkých kusů každodenním požadavkem. 

Je ironií osudu, že právě díky tomu, že jsou MFD nebo překližkové desky tak skvělými materiály, je jejich bezpečné zvedání velmi obtížné. Plnohodnotná deska překližky váží 25 až 32 kg, MFD ještě více. A pokud ze surovin vyrábíte výrobky, pak se náročnost mění i při procesu. Přesun surovin ze skladu na pracovní místa podél výrobní linky, přesun částečně hotového výrobku podél linky a následné nakládání s hotovým výrobkem k přepravě - to vše vyžaduje více zaměstnanců a představuje četná rizika pro vaše zaměstnance i výrobky. A hotový výrobek - nábytek - se dodává ve všech tvarech a velikostech, což představuje další výzvu pro vaše postupy ručního zvedání.

Věděli jste, že:

  • Ruční manipulace je hlavní příčinou pracovních úrazů při práci s dřevěnými deskami nebo nábytkem.
  • Ruční manipulace může způsobit natažení a podvrtnutí, poranění zad, tržné rány a zlomeniny, a dokonce i smrtelné úrazy.
  • Úrazy při ruční manipulaci často vznikají při práci s těžkými nebo nepohodlnými břemeny.
  • Poranění z opakovaného namáhání vznikají při úkolech, které zahrnují obtížné uchopování, nadměrné používání síly, opakování, kroucení těla a jiné nepříjemné polohy.
  • Zranění z přetížení a stresu mohou časem vést k trvalé invaliditě.

Na pracovištích, kde se pracuje s dřevěnými výrobky, byla zjištěna řada rizik spojených s ruční manipulací, včetně špatně navržených prostor pro dodávku a expedici, práce v nesprávné výšce při výrobě a montáži výrobků a přesouvání materiálů a výrobků v dílně.

Velká míra ruční manipulace při výrobě dřevěných výrobků - od dveří a oken, střešních krovů a rámů stěn až po kuchyňské skříňky a truhlářské výrobky a vše ostatní - výrazně zvyšuje pravděpodobnost poškození výrobků a pravděpodobnost zranění pracovníků. Špatné držení těla při práci může vést k různým problémům, jako jsou bolesti dolní části zad, ramen nebo krku. A jediný úraz může zhatit celý pracovní den nebo - v extrémních případech - celý podnik.

Pokračování článku najdete na www.albertina-handling.cz